Pianista a zpěvák Leroy Carr je autorem řady bluesových klasik

Naposledy aktualizováno: 28.11.2017

Leroy Carr: Complete Recorded Works In Chronological Order Volume 5 (1934) (Document Records)
Leroy Carr: Complete Recorded Works In Chronological Order Volume 5 (1934) (Document Records)

Bluesový zpěvák, skladatel a pianista Leroy Carr (27. 3. 1905 – 29. 4. 1935) byl na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století jedním z nejpopulárnějších interpretů černošské hudby.

Věčný tulák

Leroy Carr přišel s hudebním pojetím, jímž předběhl bluesový vývoj minimálně o dvě dekády. Jeho písně jsou mostem, po němž kráčelo jižanské rurální blues, aby nastoupilo cestu do velkoměstských ghett, kde se přerodilo v elektrifikované blues přelomu čtvrté a páté dekády minulého století.

Narodil v Nashville. Dětství prožil v Indianapolis. Tehdy se sám naučil hrát na piano. Školní docházka pro něj nebyla důležitá. Po pár letech definitivně opouští školní škamna a vyráží na cesty po Středozápadě a Jihu USA. Živí se coby nádeník a cirkusový tenťák. Na několik měsíců se dokonce upíše U.S. Army. Vojenský dril mu nevoněl a tak raději pašoval alkohol.

Leroy Carr: Complete Recorded Works In Chronological Order Volume 5 (1934) (Document Records)
Leroy Carr: Complete Recorded Works In Chronological Order Volume 5 (1934) (Document Records)
Pianista s Broukavým zpěvem a alkoholik

Svým broukavým zpěvem se výrazně odlišoval od drsných venkovských bluesmenů z počátku století. Stylově ovlivnil řadu následovníků, mezi něž patří T-Bone Walker, Ray Charles, Otis Spann nebo Jimmy Witherspoon. Jeho písně zpívali nebo nahráli Robert Johnson, Big Bill Broonzy, Eric Clapton či Memphis Slim. Dobrým příkladem je jeho (In The Evening) When The Sun Goes Down. Je to sice velice dobrá píseň, ale bledne vedle Love In Vain Blues, kterou z ní Johnson v průběhu roku 1939 vyvinul.

V roce 1928 se vrací do Indianapolis. Až do svého úmrtí v roce 1935 nahrával v duu s kytaristou Scrapperem Blackwellem. Byli populární v Indianě, často hráli v Chicagu, Louisville, Cincinnati a v Carrově rodném Nashville. První společné snímky vyšly na značce Vocalion Records.

Již tenkrát přišli s naprostou novinkou. Leroy hrál na piano vedle melodie také basovou linku. Blackwellovi to umožnilo hrát kytarový doprovod s výrazně jazzovým pojetím. Z úvodní nahrávací frekvence se proslavila píseň How Long How Long Blues. V průběhu sedmi let pořídili celkem sto čtrnáct skladeb, mezi nimiž jsou i bluesové standardy Blues Before Sunrise, Midnight Hour Blues, Shady Lane Blues a Hurry Down Sunshine.

Carr se od svých dvaceti let potýkal s těžkou závislostí na alkoholu. Příčinou předčasného úmrtí bylo nezřízené popíjení načerno pálené whisky (tzv. moonshine). Talentovaný bluesman umírá měsíc po oslavě svých třicátých narozenin.

Be sociable and share

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji. Moje texty šířím pod licencí CC BY-SA 4.0.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..