Naposledy aktualizováno: 11.6.2017
Hudební kariéru brooklynského rodáka, folkového kytaristy a zpěváka Richieho Havense (21. 1. 1941 – 22. 4. 2013, narozen jako Richard P. Havens) ovlivnila zásadním způsobem Paní Štěstěna.
Z nenápadného předskokana hvězdným hrdinou legendárního Woodstocku
Přesně sedm minut po páté hodině odpolední 15. srpna 1969 se před desítkami tisíc hudebních fanoušků posadil na vyvýšenou židli. Za doprovodu perkusionisty Daniela Ben Zebulona a kytaristy Paula Deano Williamse začal hrát píseň Jerryho Merricka From The Prison.
Tehdy se Richie Havens nevědomky stal nesmrtelnou součástí rockové historie. Původně zamýšlený čtyř písňový set měl usnadnit pořadatelům jak vybřednout od průs… problémů a otevřít festival, jenž se oficiálně jmenoval Woodstock Music & Art Fair.
„Pro generaci baby-boomerů Havens bude už navždy připomínat festival ve Woodstocku, který měl tu čest zahájit, protože folkrocková kapela Sweetwater, která měla vystoupit jako první, uvízla v dopravní zácpě,“ napsal novinář Douglas Martin.
Richie nakonec musel odehrát písní jedenáct. Záhy mu došel připravený repertoár a na jevišti začal improvizovat. Sáhl i po beatlesáckých With A Little Help From My Friends, Strawberry Fields Forever a Hey Jude, byť si nepamatoval texty písní.
Mezi hudební legendy definitivně vstoupil závěrečnou improvizací na spirituál Motherless Child, která byla později pojmenována Freedom. Jeho smirkově drsný soulový zpěv, perkusivní styl hraní na kytaru s otevřeným laděním, ve Woodstocku panující atmosféra lásky a porozumění, náhle do sebe zapadly a vzniklo cosi magického.
Nesmělé folkové začátky v malých klubech v newyorském Greenwich Village
Richie Havens byl součástí amerického folkového hnutí již napočátku šedesátých let 20. století. Od roku 1961 vystupoval v newyorském Greenwich Village, kde způsobil pozdvižení.
V roce 1965 podepsal první nahrávací kontrakt a pro malý label Douglas Records nahrál dvě alba. O dva roky později podepisuje smlouvu u Verve Forecast, folkové divize MGM, u kterých vychází LP deska Mixed Bag.
V krátkém sledu za sebou nahrává Something Else Again (1968) a dvojalbum Richard P. Havens 1983 (1969).
Do cesty mu přichází již zmíněná náhoda při zahájení festivalu ve Woodstocku. Havens se na chviličku ocitá v zorném poli zájmu médií a hudebních fanoušků.
Pozvolné doznívání woodstockého úspěchu
Woodstocký úspěch ale pomalu doznívá. Ještě v roce 1971 zaboduje v TOP 20 s další klasikou od The Beatles Here Comes A Sun. Za zmínku stojí i jeho nádherný cover Fire And Rain Jamese Taylora, který vyšel na albu The Great Blind Degree.
Do roku 1980 připraví pár dlouhohrajících desek u menších značek. Národní úspěch mu přináší až píseň Lamonta Doziera Going Back to My Roots, která se objevila na kolekci Connections vydané u Elektra Records.
V roce 1987 se objeví album cover verzí Boba Dylana a The Beatles Simple Things. Smlouva s major labelem mu přinese CD disk Now (1991).
V dalších letech se objevuje několik výběrů toho nejlepšího z jeho písňového katalogu. V roce 2000 nazpívá píseň The Time of the Turning pro projekt OVO, jenž pro londýnský Millenium Dome připravil anglický zpěvák Peter Gabriel.
Havensova kariéra pozvolna směřuje ke konci. V roce 2008 vychází poslední dlouhohrající disk Nobody Left to Crown. Richie umírá 22. dubna 2013 na srdeční zástavu.
Ukázky:
From The Prison – https://youtu.be/6FpfVO9pfPM
Freedom – https://youtu.be/SQ0I0SRW9_U
Here Comes A Sun – https://youtu.be/NV_IRGzIBS0
Fire and Rain – https://youtu.be/ViK82qFyFgo
Going Back to My Roots – https://youtu.be/SskF1asmjf8
The Time of the Turning (OVO, Peter Gabriel) – https://youtu.be/HRqtnY2xE_M