Naposledy aktualizováno: 3.4.2020
Hudební kariéra Billa Witherse (4. 7. 1938 – 30. 3. 2020, narozen jako William Harrison Withers) je pozoruhodným příkladem kombinace náhody, nezměrného tvůrčího úsilí, umělecké náročnosti a sebekritičnosti.
První demosnímky natočí za našetřené peníze
Bill Withers odchází ve třiceti dvou letech ze služby v americkém námořnictvu. Před nástupem k U.S. Maríně se živil coby dělník v mlékárně a po odchodu do civilu v továrně na výrobu letadel.
Ještě v „květinovém“ roce 1967 si za vlastní peníze pronajme studio a nahraje několik demo nahrávek. Se studiovými pracemi mu vypomůže klávesista Ray Jackson z kapely The Watts 103rd Street Rhythm Band.
Ten o talentovaném soulmanovi vypráví Forrestu Hamiltonovi, přes kterého se o něm dozví Clarence Avant z maličkého hudebního labelu Sussex Records.
Stylově byl blíže folku než soulu
V roce 1970 Withers nahraje debutové album Just As I Am (1971, Sussex Records) s dvěma výraznými hity v podobě balady Ain’t No Sunshine a pocty Billově babičce Grandma’s Hands.
Produkce líbivého soulového alba, na němž dominuje směs partů akustických kytar se smyčci, se ujal zkušený studiový profesionál Booker T. Jones.
Withersův muzikantský styl a zpěv se na mnoha nahrávkách blíží více folku než soulu. Debut ideálně zapadl někam mezi tehdejší počínající diskotékovou produkci a nastupující glam rock.
Na úspěch první dlouhohrající desky úspěšně navázala kolekce Still Bill (1972, Sussex Records). Nahrávky na druhé LP desce znějí mnohem přímočařeji, což se nejvíce projeví na výtečných hitech Use Me a Lean On Me, s řádně prostopášnými tématy sexu. Bill si album sám vyprodukoval za vydatné pomoci starého známého Raye Jacksona a ostatních studiových hudebníků.
Značně Kolísavá hudební kvalita lp desek
Dalších sedm let Withers intenzivně koncertuje a nahrává. Písňový materiál vykazuje kolísavou kvalitu. Nejdříve vychází vydařený koncertní záznam Bill Withers Live At Carnegie Hall (1973, Sussex Records), na který naváže pěti studiovými kolekcemi.
Album z roku 1974 s názvem +Justments je posledním vydaným titulem u Sussex Records před Billovým přestupem ke Columbia Records. Vydání provázely soudní spory.
Skladba Make Love to Your Mind se umístila v TOP 10. Bill se zároveň vyrovnává s rozpadajícím se manželstvím s herečkou Denice Nicholas. Na pomoc si bere jemnější uvolněné písně s lyrickými texty a lehce atmosférickými aranžemi.
U Columbie debutuje s titulem Making Music (1975, Columbia), na jehož produkci spolupracoval Larry Nash. Nahrávky nesou typické znaky hudby hrané v polovině sedmdesátých let. Bohužel, nechybí poněkud kolovrátkový funk (Sometimes a Song). Bill naštěstí nezapomíná, že mu vždy nejlépe šly k duhu soulové balady (Hello Like Before a především Family Table).
Bohužel, následující Naked and Warm (1976, Columbia) je velkým zklamáním. Withers připravil sadu nudných a nezáživných písní, z nichž alespoň na slabší průměr dosáhnou skladby Close To You, If I Didn’t Mean You Well a I’ll Be With You.
LP deska Menagerie (1977, Columbia) se zařadila mezi Withersův lepší nadprůměr především díky megahitu Lovely Day. Jako celek ale drží pohromadě jen tak tak.
Rok 1977 byl v Americe i rokem vrcholícího kultu disco music a Bill se pokušení oslovit tancechtivé nevyhnul. Na vině může být i neujasněná produkce, s níž mu vypomáhali producenti Keni Burke, Clifford Coulter a Clarence McDonald.
Z kolovrátkového disco tyglíku nevybočuje ani další album ‘Bout Love (1978, Columbia). Přesto i na něm Bill dokazuje, že patří mezi soulmeny, kteří dokáží napsat a nahrát solidní písňový materiál. Zde především úvodní All Because Of You a nebo Don’t It Make It Better.
Sedm let tvůrčího půstu
Bill Withers se po LP ‘Bout Love umělecky odmlčí až do roku 1985, kdy mu skončí desetiletá smlouva s Columbia Records. Na vině byla řada nedorozumění a rozporů s nahrávací společností.
Vystupuje jen příležitostně a hostuje na nahrávkách jiných interpretů. Zpívá na hitu Just the Two of Us (Grover Washington Jr.) a na In the Name of Love od Ralpha McDonalda.
Posledním Withersovým autorským studiovým albem je umělecky vyzrálé Watching You Watching Me (1985, Columbia). Kolekci převážně složené ze soulových balad se nedostalo náležitého ocenění.
Bill nese neúspěch své možná nejlepší práce velice těžce a rozhodne se ukončit veškeré hudební aktivity. Podobně radikální řešení udělal na konci spolupráce se Sussex Records, když raději nechal smazat dokončené album, za které mu krachující společnost nechtěla zaplatit.
Na veřejnosti se objevoval pouze sporadicky
V roce 2015 mu společnost Sony vrátila originální pásky s dosud nevydanými nahrávkami z dob jeho závazku u Columbia Records. Jaký bude jejich další osud je stále předmětem úvah. Většinou se jedná spíše o demo verze, na nichž není příliš kvalitní zpěv.
Na veřejnosti se v dalších letech objevuje velice sporadicky, byť si z jeho bohatého písňového katalogu rádi vybírají jiní. Namátkou, Use Me předělají Mick Jagger společně s Lenny Kravitzem, Al Jarreau nazpívá Kissing Me Love, polská kapela Budka Suflera, Joe Cocker a Michael Jackson každý nahrají svoji verzi Ain’t No Sunshine. Mezi dalšími jsou Joe Bonamassa (Lonely Town Lonely Street), Me’Shell NdegéOcello (Who Is He and What Is He to You) a ještě jednou Joe Bonamassa, ale tentokrát s Beth Hart (For My Friend).
Ukázky:
Ain’t No Sunshine (Live) – https://youtu.be/tIdIqbv7SPo
Grandma’s Hands – https://youtu.be/qv5pagal-ls
Use Me (Live) – https://youtu.be/g3hBYTkI-sE
Lovely Day – https://youtu.be/sYi7uEvEEmk
Close to Me – https://youtu.be/mLcQ93MCcQE
Oh Yeah – https://youtu.be/1CJdCr3kshE
@Mingus – komplet Billových devíti studiových alb vyšel v roce 2012 pod názvem Complete Sussex & Columbia Collection.
Děkuji za připomenutí.