Naposledy aktualizováno: 30.9.2017
Tvůrčí tandem Gil Scott-Heron a Brian Jackson zareagoval na společenskou atmosféru na počátku sedmé dekády ve Spojených státech amerických svým oficiálně prvním společným albem Winter In America z května 1974.
Zima coby metafora
V poznámkách na obalu původního vinylového vydání Gil Scott-Heron – básník, obdivovaný hrdina a neoficiální vůdce části městské černošské radikální mládeže – mj. píše: „Zima je metafora, nejedná se jen o pojmenování ročního období a měsíců, kdy je země pokryta ledem a sněhem. Je to také doba, kterou právě prožíváme. Většina z nás se uzavřela sama do sebe.“ a pokračuje. „Hluboko v našich srdcích ale cítíme, že Jaro je někde za rohem; Jaro představující přátelství, podporu a důvěru mezi lidmi všech odstínů a barev… mezitím jsem se ale přiblížili Zimě, zdrcujícímu a neradostnému období v historii této průmyslové říše, zmítané nedostatkem ropy a ohrožené energetickou krizí…“
Nahrávky vznikaly v marylandském studiu D&B Sound v Silver Springs a jejich vydání se ujali trumpetista Charles Tolliver a pianista Stanley Cowell, majitelé tehdy teprve dva roky existujícího jazzového labelu Strata-East Records, sídlícím na manhattanské Páté Avenue.
Hořké vystřízlivění americké společnosti
Na začátku sedmdesátých let dvacátého století dochází v americké občanské komunitě k všeobecnému vystřízlivění z velkých očekávání a příslibů z předchozí dekády, spojených s prosazením federální legislativy na poli lidských práv, chudoby, rasové segregace, uvolněním mnoha svazujících společenských pravidel a dosavadních tabu.
Na podzim 1973 se Amerika ocitá v tíživé ekonomické situaci. Vláda musí čelit nejenom dopadům celosvětové ropné krize, ale také důsledkům faktické vojenské porážky v deset let trvajícím válečném konfliktu ve Vietnamu a narůstajícímu vlivu protiválečného a anti-nukleárního hnutí.
Společenské krizi předcházely prezidentské volby listopadu 1972. Občané potvrdili do čela státu na druhé prezidentské období patrně jednoho z největších politických gangsterů v dějinách USA – republikána Richarda Milhause Nixona. O rok později se provalí skandál spojený s odposlechy ve washingtonském sídle Demokratické strany, známý jako aféra Watergate, jež po několika měsících vede k Nixonově odstoupení z úřadu.
S tím vším se Scott-Heron, s vydatnou pomocí svého muzikantského a aranžérského alter ega Briana Jacksona vyrovnává ve svých nových písních, jako H2Ogate Blues nebo The Bottle a Peace Go With You, Brother (As-Salaam-Alaikum) a zároveň k tomu vyslovuje jasné stanovisko.
Rozhodně se vyhnout násilí
K politickým a lidskoprávním tématům Gil nově přidává i řadu autobiografických témat a vzpomínek, ať již ve velice osobním vyznání k rodinným kořenům na Jihu v Back Home nebo v prostinkém doprovodu v reminiscenci na Afriku Rivers Of My Fathers.
Přes vážnost tehdejší politické a společenské situace se Gil nenechá strhnout k radikálním krokům a vyhrocení argumentace. Nesouhlasí s násilím a při hledání řešení konfliktů zůstává věrný demokratickým principům.
Vede ho k tomu nezlomná víra v budoucnost Afroameričanů a ve zlepšení jejich společenské role, jak uvedl na konci svých poznámek na obalu alba: „… ale v nás, příslušnících Černého národa, dříme nekonečná energie, krása a odhodlání. Chtěl bych vám říci řadu věcí o příštích chvílích a událostech, naplněných láskou a světlem. Uvidíme se na Jaře.“
Vedle skvěle zaranžovaných neo-soulových skladeb s výrazným jazzovým a rhythm’n’bluesovým vlivem, zůstává i po čtyřech desítkách let hlavním přínosem LP desky Winter In America otevřenost a šokující realita, s jakou Scott-Heron zpodobňuje život na společenském dně. Citlivá témata promísí s humorem, pokorou, lidskou spiritualitou a veřejně vyslovenými obavami, názory a osobními pocity tvůrců.
S takovým přístupem se na počátku sedmé dekády minulého století hudební svět prakticky nesetkal, byť v té době již vyšla patrně nejlepší alba a otevřené zpovědi Marvina Gaye (What’s Going On) nebo Curtise Mayfielda (Curtis).
Ukázky:
Peace Go With You, Brother (As-Salaam-Alaikum)
– https://youtu.be/o58I77Ux2JI
The Bottle
– https://youtu.be/tuRdyqclECI
H2Ogate Blues
– https://youtu.be/1wixtjUL42E
Rivers Of My Fathers
– https://youtu.be/LmXz9I0zI5w
Gil Scott-Heron / Brian Jackson: Winter In America
Label: Strata-East Records – SES-19742
Format: Vinyl, LP, Album, Gatefold
Country: US
Released: 1974
Genre: Jazz, Funk / Soul
Style: Soul-Jazz, Jazz-Funk, Rhythm & Blues, Spoken Word
Tracklist
A1 Peace Go With You, Brother (As-Salaam-Alaikum) – 5:30
A2 Rivers Of My Fathers – 8:29
A3 A Very Precious Time – 5:13
A4 Back Home – 2:50
B1 The Bottle – 5:14
B2 Song For Bobby Smith – 4:42
B3 Your Daddy Loves You – 2:57
B4 H2Ogate Blues – 8:23
B5 Peace Go With You Brother (Wa-Alaikum-Salaam) – 1:11
Written-By – Brian Jackson, Gil Scott-Heron (A1 – A4, B5)
Written-By – Gil Scott-Heron (B1 – B4)
Credits
Bass [Fender] – Danny Bowens
Drums [Traps] – Bob Adams
Electric Piano, Piano [Acoustic], Vocals – Brian Jackson
Electric Piano, Vocals – Gil Scott-Heron
Artwork [Liner Collage] – Ms. Peggy Harris
Design [Cover Painting] – Eugene Coles
Engineer, Producer [Production Assistance] – Jose Williams
Liner Notes – Gil Scott-Heron
Management – Dan Henderson
Photography By [Liner Photos] – Gary Price, Tony Cerrante
Notes
All compositions published by Brouhaha Music Inc. (ASCAP)
Recorded on September 4, 5 and October 15, 1973 at D&B Sound, Silver Springs, Maryland
Produced by Perpis-Fall Music, Inc.
Published By – Brouhaha Music
Recorded At – D & B Sound
Phonographic Copyright (p) – Strata-East Records, Inc.
Copyright (c) – Strata-East Records, Inc.