Naposledy aktualizováno: 29.12.2018
V rámci oslav čtyřicátého výročí existence naplánovala kapela Public Image Limited (PiL) celosvětové turné Public Image is Rotten Tour. Jednou ze zastávek letní části evropské koncertní šňůry se 13. července 2018 stal beznadějně vyprodaný hudební klub Lucerna Music Bar.
Strhující devadesátiminutové vystoupení v Lucerna Music Baru
Pražským fanouškům se PiL představili sedm dní po návratu ze série japonských koncertů a týden před vydáním rozsáhlého rekapitulačního box-setu Public Image is Rotten (Songs From The Heart), na nějž naváže stejnojmenný filmový dokument. Praha se tak konečně dočkala koncertní premiéry post punkové legendy, v jejímž čele od začátku stojí zpěvák John Lydon, někdejší člen Sex Pistols.
Na strhujícím, devadesátiminutovém vystoupení měli lví podíl také Lydonovi spoluhráči Lu Edmonds (kytara), Scott Firth (basa, klávesy) a Bruce Smith (bicí), kteří již od úvodní Warrior potvrdili, že aktuální sestava patří muzikantsky a lidsky k nejšťastnějším v celé historii PiL.
Na začátku druhé poloviny sedmdesátých let 20. století reagovaly ostrovní punkové kapely především na narůstající frustraci dospívajících Britů, na něž nejvíce dopadaly důsledky beznadějné společenské situace. Mladí se cítili být zrazeni a podvedeni.
Spojené království se již od začátku sedmé dekády zmítalo v bolestivé, katastrofální ekonomické krizi. Doprovázely ji protestní stávky, střety občanů s policií, pouliční násilí, nárůst rasismu a podpory fašistické National Front.
Na rozdíl od hudební produkce věrozvěstů britského punk rocku působily již první nahrávky Lydonovy nové party propracovaněji a totálně proměnily chápání zvukových možností rockové hudby.
Nový styl ale vyvolával velké rozpaky. PiL čelili mnoha nedorozuměním od skalních punkových fanoušků, přestože Lydonovy texty nikdy neopustily téma sociální nespravedlnosti.
Lydonův pohled na „sračkosystém“
Obsahovaly jeho pohled na „sračkosystém“ a sžíravou kritikou nemilosrdně tepaly domácí politické vůdce za jejich sobecké jednání a chybná rozhodnutí. Upozorňovaly na nebezpečí různých ideologií a náboženství. V jejich hledáčku ostatně „uvíznul“ i úřad Papeže.
Ohledně směřování kapely se Lydon vyjádřil zcela srozumitelně: „Ve skutečnosti necítím, že bychom byli ovlivněni nějakým konkrétním hudebním stylem. V naší hudbě je VŠE! Zajímám se o každého, kdo vynaloží jakékoliv úsilí, aby vytvořil něco konkrétního a neotřelého. Jsem totiž neskutečně zvědavý. Neustále čtu knihy, poslouchám cizí nahrávky, dívám se na filmy… “
Radostně poskakující obecenstvo v Lucerna Music Baru od začátku vystoupení vděčně přijímalo novější materiál (Room I Am In, I’m Not Satisfied, Shoom, Corporate, The One) z prozatím posledních dvou studiových alb This Is Pil (2012, PiL Official Records) a What The World Needs Now (2015, PiL Official Records).
Stejného se dočkaly Death Disco nebo Memories ze slavného postpunkového opus magnum Metal Box (1979, Virgin Records). Nechyběly ani hitovky This Is Not Love Song a Rise, při nichž si věkově rozmanité publikum s Johnem zazpívalo refrény.
Ticho v hledišti přinese ticho na pódiu
V polovině setu zazněla magická Flowers Of Romance, titulní skladba ze stejnojmenného experimentálního alba z roku 1981, věnovaná Lydonovu zesnulému příteli Simonu Johnu Ritchiemu. Fanynky v jejím závěru hodily směrem k frontmanovým nohám rudou květinu a po chvilce i podprsenku.
První ze tří přídavků připadl na Public Image, vůbec první singl z října 1978, natočený tehdy čerstvě založenou formací po Lydonově odchodu ze Sex Pistols.
Představení uzavíraly Open Up, výsledek Johnovy spolupráce s trip hopovými Leftfield a několikaminutová Shoom, během níž zpěvák ztišil kapelu a vyzval publikum, aby se k němu připojilo těmi nejjednodušími dvěma anglickými slovy, znějícími v refrénu: „Fuck Off!“ John se v té chvíli zřejmě cítil být zklamaný a publiku adresoval věty jako „Ticho bude znamenat ticho na pódiu.“
Součástí show byl i manažer PiL a výkonný producent John „Rambo“ Stevens, známý mj. nošením o dvě čísla větších bot zn. Martens. Lydonův dávný parťák z dětství, prožitém v londýnském Finsbury Park, byl na konci šedesátých let prapůvodně skinheadem a členem pouličního gangu fotbalových fanoušků Arsenalu.
Rambo prostál vystoupení na pódiu po zpěvákově pravici, přibližně tři metry od něj. Přísným pohledem a nesmlouvavými gesty se staral o hladký a bezpečný průběh koncertu.
Díky Lydonově rozhodnutí objíždět v rámci vzpomínkového turné především menší arény a hudební kluby Praha zažila výborný koncert. „Moje volba tentokrát padla na malé, většinou staromódní sály, které řada kapel neprávem opomíjí,“ prohlásil v jednom z rozhovorů před startem britské šňůry a pokračoval. „Nacházím v nich to, co přesně vyjadřuje pojem slova intimita. Mám tak možnost dívat se fanouškům do očí, což je pro mě nesmírně důležité. Pomáhá mi to lépe a věrohodněji předat lidem poselství, ukryté v mých písních. Zůstávají nedílnou součástí celkového mixu zkušeností a empatie nás všech. Jak říkám … tvoříme církev bez náboženství a nabízíme velkolepý pocit!“
Public Image Limited (PiL) | |
Místo: Lucerna Music Bar, Praha 1, Vodičkova 36 | |
Datum a čas: Pátek 13.07.2018 20:00 (door 19:00) | |
Vstupenky: 790 Kč |
Setlist:
Warrior
Memories
The Body
The One
Corporate
The Room I Am In
Death Disco
Cruel
I’m Not Satisfied
Flowers of Romance
This Is Not a Love Song
Rise
Přídavky:
Public Image
Open Up
(Leftfield cover)
Shoom
PiL Lucerna 13/7/2018
– https://youtu.be/TxdsvqPtHjs
Přídavek Public Image Live in Praha
– https://youtu.be/OyCQffo6iVA