Na našem webu se současné važné hudbě nevěnujeme. Můžeme dnes udělat výjimku – možná se stane pravidlem. Mezi některými českými hudebními kritiky se americký hudební skladatel, klarinetista a dirigent John Adams (15. 2. 1947, narozen jako John Coolidge Adams) netěší velké přízni. Je takové hodnocení Adamsovy tvorby oprávněné?
Profilový materiál manchesterské postpunkové legendy Joy Division je mimořádným příspěvkem labelu Black Point Records v rámci vzpomínky na 40. výročí tragického odchodu zpěváka a básníka Iana Curtise.
„Pro Iana byla slova vždy nesmírně důležitá. Pokaždé, když si pustil nějakou desku, rád se mnou probíral písňové texty. Nerad poslouchal nahrávky, za jejichž slovy nebyl nějaký příběh a které nic neznamenaly.“ Tak na zpěváka Iana Kevina Curtise (15. 7. 1956 – 18. 5. 1980), člena legendárních postpunkových Joy Division, vzpomíná jeho manželka Deborah.
„Je to Váš svět. Je Vaším právem být tím, kým chcete být!“ Výzva, s níž přišel básník amerických chudinských čtvrtí Gil Scott-Heron na vinylovém dvojalbu It’s Your World (1976, Arista Records).
Tisíce umělců, pracovníků a organizací v důsledku nouzových opatření nemohou pracovat a dostávají se do existenčních problémů. Hudební scéna je přitom ekosystém, v němž všichni zúčastnění hrají klíčovou roli, a pokud by jediný vypadl, způsobilo by to obrovské problémy celému hudebnímu odvětví. Český hudební průmysl bez přímé podpory státu možná brzy dohraje. Tomu chceme zabránit iniciativou #zazivouhudbu. Institucionálním koordinátorem projektu je SoundCzech (Institut umění – Divadelní ústav).
Bez rychlé a cílené pomoci státu má hudební ekosystém jen velmi malou šanci na přežití. Hudební branže potřebuje získat 4,5 mld. Kč. Prvním opatřením, které po státu žádáme, by mělo být zrušení DPH na prodej hudby a snížení sazby DPH z prodeje vstupenek na 10 %. Nezbytné je pokračování pětadvacítky pro OSVČ a systém bezúročných půjček. Navrhujeme také založení Národního fondu hudby, který by pomohl řešit ty nejtěžší škody.
Na přelomu páté a šesté dekády dvacátého století byl Link Wray (2. 5. 1929 – 5. 11. 2005, narozen jako Frederick Lincoln Wray Jr.) právem považován za praotce přebuzeného tónu a jednoho z nejoriginálnějších rockabilly a rock’n’rollových kytaristů. Každá další generace následovníků se snaží napodobit jeho ohlušující proud nespoutané rebelské energie.