Tony Bennett, obdivovaný zpěvák amerických standardů

Naposledy aktualizováno: 6.11.2023

Tony Bennett rozdává lásku na kalifornském Monterey Jazz Festival 2012 (Credit Photo: David Becker / Wikimedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)
Tony Bennett rozdává lásku na kalifornském Monterey Jazz Festival 2012 (Credit Photo: David Becker / Wikimedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0)

Americký zpěvák Tony Bennett (3. 8. 1926 – 21. 7. 2023, narozen jako Anthony Dominick Benedetto) prožil za sedmdesát let trvající kariéru umělecké i osobní vzestupy a pády. Zasloužený, a tvrdě odpracovaný, návrat na výsluní popularity zažil v době, kdy většina jeho kolegů již dávno nebyla na tomto světě nebo před mnoha lety ukončili kariéru.

Nejlepší crooner v oboru

Zpívající elegán Tony Bennett byl svými kolegy vždy respektován. Již v roce 1965 ho Frank Sinatra označil za nejlepšího croonera (zpěváka milostných písní) v oboru. „Když se na něj dívám, vzrušuje mě. Dojímá mě. Je to zpěvák, který předává to, co má skladatel na mysli, a pravděpodobně i něco navíc,“ vysekl Tonymu poklonu.

Tony Bennett: Tony Bennett Sings 10 Rodgers & Hart Songs (1976, Improv Records)
Tony Bennett: Tony Bennett Sings 10 Rodgers & Hart Songs (1976, Improv Records)

K Bennetově osobnosti neoddělitelně patří i slušnost, velkorysost, čestnost a oddanost spravedlnosti v každé etapě života – jako voják ve druhé světové válce sloužil v jednotce, jež osvobodila židovské vězně z koncentračního tábora. O dvě dekády později pochodoval společně s Dr. Martinem Lutherem Kingem Jr. za občanská práva ze Selmy do Montgomery (hlavního města Alabamy).

Můžete si být jistí, že téměř v každé americké rodině by se našlo ve sbírce gramodesek alespoň jedno jeho album. Nejspíše to bude LP deska  Tony Bennett Sings 10 Rodgers & Hart Songs (1973, spotify link), na němž s neuvěřitelnou lehkostí zpívá repertoár z kolekce skladeb významných amerických klasických a muzikálových skladatelů známé jako Great American Songbook. Američany všech generací vždy přitahoval Tonyho zvláštně intimní a důvěrný hlas, jenž je naplňoval klidem a dával jim pocit, že zpívá jen pro ně.

Na radu přítele zakomponoval do svého uměleckého výrazu jazzové prvky
Tony Bennett: The Beat Of My Heart (1957, Columbia Records)
Tony Bennett: The Beat Of My Heart (1957, Columbia Records)

Tony Bennett si prozpěvoval již v raném věku. Přitom tehdy nemohl tušit, že jeho hudební kariéra vydrží neuvěřitelných sedmdesát roků.

Proslavil se na počátku páté dekády 20. století svým prvním hitem Because Of You, který se v roce 1951 stal číslem 1 hitparády. V roce 1953 následovalo několik dalších písní, které se umístily na čelných příčkách hitparád.

O čtyři roky později dal na radu svého pianisty, aranžéra a hudebního ředitele Ralpha Sharona a zakomponoval do svého uměleckého výrazu jazzové prvky. Díky tomu dosáhl na přelomu 50. a 60. let svého vrcholu. Tonyho klasickým albem je The Beat Of My Heart (1957, spotify link), na kterém se podíleli známí jazzoví hudebníci jako Herbie Mann, Nat Adderley, Art BlakeyJo Jones.

Basie / Bennett: Count Basie Swings / Tony Bennett Sings (1959, Roulette Records)
Basie / Bennett: Count Basie Swings / Tony Bennett Sings (1959, Roulette Records)

Poté začal spolupracovat s big bandem Counta Basieho a stal se prvním mužským popovým zpěvákem, který zpíval s Basieho kapelou. Společně nahráli alba Basie Swings, Bennett Sings (1958, spotify link) a In Person! (1959, spotify link). Tím také cíleně zvýšil reputaci svých vystoupení v nočních klubech. Přesně podle vzoru Franka Sinatry a dalších špičkových zpěváků amerických jazzových a popových standardů té doby.

Při udílení ceny britské rozhlasové stanice Jazz FM promluvil o svém celoživotním zaujetí pro jazz: “Abych si vytvořil svůj vlastní vokální styl, začal jsem poslouchat jazzové nahrávky. Jazzmeni jsou zkušení kumštýři, což jim umožňuje být spontánní, neztratit se v daném okamžiku a neustále proměňovat to, co právě hrají. To mě velmi oslovilo a je to jeden z důvodů, proč jsem v průběhu let tíhl k tomu, aby se mnou jazzoví hudebníci vždy vystupovali a nahrávali…”.

Tony Bennett při vystoupení ve State Theater 6. května 2016 (Credit Photo: Andy Witchger / Wikimedia, Creative Commons Attribution 2.0)
Tony Bennett při vystoupení ve State Theater 6. května 2016 (Credit Photo: Andy Witchger / Wikimedia, Creative Commons Attribution 2.0)
S proměnou vkusu publika a nástupem rocku přichází neúspěchy

S proměnou vkusu většinového publika a nástupem rocku se Bennetovi nevyhnuly neúspěchy. Nechtěl jít do žádných tvůrčích kompromisů, odmítal navrhované změny a trval na tom, že se bude držet klasického popu. Columbia Records mu okamžitě vypověděli nahrávací smlouvu. Tonyho to velmi zasáhlo. Zmizel z hitparádových žebříčků. Jeho popularita se vytratila.

Tony Bennett: I Left My Heart In San Francisco (1962, CBS Records)
Tony Bennett: I Left My Heart In San Francisco (1962, CBS Records)

V neradostném období vystřídal několik nahrávacích společností, propadl drogám a měl také co vysvětlovat americkému bernímu úřadu. Přesto na něj někteří fanoušci nikdy nezapomněli.

Kdykoliv prý navštívil hotel Fairmont v San Franciscu, byl tam vždy vítán – právě ve Fairmont poprvé zazpíval píseň I Left My Heart In San Francisco, z které se v roce 1962 nestal jenom hit, prodejně úspěšné stejnojmenné album (spotify link), ale také symbol města. Dnes stojí před vstupem do hotelu Bennettova socha.

Veškeré Tonyho nezdary vyvrcholily v roce 1979. Po vážném předávkování kokainem, kdy se ho podařilo lékařům zachránit doslova na poslední chvíli, se o o něj začali starat jeho synové Danny a Dae. Danny se stal otcovým manažerem, dal do pořádku jeho finance, přestěhoval ho zpět do New Yorku a sjednával koncerty. Zároveň se mu snažil dát novou imidž.

V roce 1986 Tony Bennett znovu podepsal smlouvu s Columbia Records a vydal album The Art of Excellence (spotify link), které se poprvé po téměř 15 letech dostalo do hitparád.

do hlavního proudu americké populární hudby se natrvalo vrátil až v roce 1994
Tony Bennett: MTV Unplugged (1994, Columbia Records)
Tony Bennett: MTV Unplugged (1994, Columbia Records)

Do podvědomí fanoušků, a do hlavního proudu americké populární hudby, se natrvalo vrátil až v roce 1994, přičemž stále zůstal věrný svému klasickému stylu. Tehdy po úspěšném účinkování na MTV Unplugged, a ke všeobecnému údivu řady hudebních publicistů, uhranul především mladší publikum.

Mnozí z nich nejspíše ani netušili, že tomu sympaťákovi, který jim zpíval s odzbrojující sebedůvěrou a naprostým přesvědčením melodie George Gershwina, Irvinga BerlinaColea Portera, je téměř 70 let.

Deník New York Times o neuvěřitelném návratu napsal: „Tony Bennett nejenže překlenul generační propast, on ji i zbořil. Podařilo se mu navázat silné pouto s mladým publikem odkojeným rockem. A přitom nedělal žádné kompromisy.“ V témže roce vyšlo jeho album MTV Unplugged: Tony Bennett (spotify link). Díky vysokým prodejům se stalo platinovým a získalo prestižní cenu Grammy za album roku.

Tony Bennett: Steppin' Out (1993, Columbia Records)
Tony Bennett: Steppin‘ Out (1993, Columbia Records)

Tony se poté vrhl s neuvěřitelným nadšením do koncertování a nahrávání. Mezi jeho výtečné nahrávky patří i LP deska Tony Bennett On Holiday (A Trinute To Billie Holiday) (spotify link). Ačkoli se jedná o potenciálně šablonovitou kolekci, zaujme z týchž důvodů, jako Bennettovy předchozí pocty Franku Sinatrovi (Perfectly Frank, 1992, spotify link) a Fredu Astairovi (Steppin‘ Out, 1993, spotify link).

Bennett si všech těchto umělců skutečně vážil, měl jejich písně opravdu rád, nikdy je nepřestal poslouchat a zpívat. Renomé získal i spoluprací s řadou dalších umělců, včetně Amy Winehouse, Arethy Franklink.d. lang.

Nastupující příznaky neurodegenerativního onemocnění mozku
Tony Bennett & Bill Charlap: The Silver Lining - The Songs Of Jerome Kern (2015, RPM Records)
Tony Bennett & Bill Charlap: The Silver Lining – The Songs Of Jerome Kern (2015, RPM Records)

I v pokročilém věku předváděl dobré pěvecké výkony. Jeho album The Silver Lining (The Songs Of Jerome Kern) (spotify link), které nazpíval za doprovodu klavíristy Billa Charlapa, získalo v roce 2016 cenu Grammy. Nešlo o žádné symbolické gesto ani ocenění za celoživotní dílo. Je to krásná deska od zpěváka, jemuž bylo v době vydání 89 let.

Tony Bennett & Lady Gaga: Cheek To Cheek (2014, Columbia Records)
Tony Bennett & Lady Gaga: Cheek To Cheek (2014, Columbia Records)

Důkazem Tonyho kamarádské povahy je i jeho podpora ostatních zpěváků – byl jejich velkorysým rádcem a neustále hledal cesty, jak dodat mladým umělcům nový impuls v kariéře.

Mezi Bennettova poslední alba patří Cheek To Cheek (2014, spotify link) s Lady Gaga, Love Is Here To Stay (2018, spotify link) společně s Dianou Krall a triem Billa Charlapa.

Druhé album duetů s Lady Gaga (Love For Sale, spotify link), které nahrál v letech 2018 až 2020, vyšlo v roce 2021. Bennettova manželka Susan se svěřila, že během nahrávání s Lady Gaga již vykazoval „jasné známky“ Alzheimerovy choroby.

smutná, ale ne nečekaná zpráva o skonu
Tony Bennett & Diana Krall With The Bill Charlap Trio: Love Is Here To Stay (2018, Verve Records)
Tony Bennett & Diana Krall With The Bill Charlap Trio: Love Is Here To Stay (2018, Verve Records)

Zpráva o úmrtí Tonyho Bennetta 21. července 2023 byla smutná, ale ne nečekaná. Jeho fanoušci věděli, že to přijde, ale to nijak ránu z jeho odchodu na věčnost v 96 letech nezmírnilo.

Již v roce 2016 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba a před dvěma lety přestal vystupovat. Zároveň vyšel článek v časopise AARP Magazine, ve kterém byl podrobně popsán Bennettův boj se ztrátou paměti a jeho snaha zmírnit následky tohoto onemocnění.

Dokud to bylo možné nadále dvakrát týdně zkoušel se svým dlouholetým klavíristou Lee Muskierem. Jednou moudře řekl: „Pro mě je život dar a je požehnáním být stále naživu. A každý člověk by se měl naučit, jaký dar je žít, bez ohledu na to, jak těžké to je.

Be sociable and share

Autor

mingus

Nalezli jste v článku chybu? Nebo máte zajímavou informaci, která v článku chybí? Napište mi přes kontaktní formulář. Děkuji.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..