Naposledy aktualizováno: 22.3.2019
Hudebním odkazem clevelandského rodáka, pianisty/aranžéra Tadda Damerona (21. 2. 1917 – 8. 3. 1965, narozen jako Tadley Ewing Peake Dameron), jsou líbivé melodie a především novátorské pojetí aranží pro moderní jazzové big bandy.
Aranžérova cesta za virtuózní sólovou improvizací
Při přípravě aranžmá Tadd Dameron ve velké míře počítal s talentem a ex abrupto instrumentálními dovednostmi jednotlivých sólistů. Díky záměrné neuhlazenosti a častému porušování tempa, zcela běžně používaných v menších bebopových seskupeních, je vybízel k virtuózní sólové improvizaci.
Jako pianista debutoval s orchestrem Three Bips & A Bop pod vedením bebopového zpěváka Babse Gonzalese. Ve stejné době již měl za sebou i první aranžérské nápady pro kapelníky Vida Mussa a Harlana Leonarda.
Pro orchestr Dizzy Gillespieho napsal kompozice Good Blait a Our Delight. Kapelníkovi Billymu Eckstineovi věnoval Cool Breeze. Všechny tři jsou modelovými příklady Dameronova lyrického přístupu k jazzové tvorbě. Dalšími výraznými skladbami jsou nádherná bebopová balada If You Could See Me Now a Groovin‘ High.
Později aranžoval pro big band Counta Basieho a komponoval pro Sonny Stitta, Blue Mitchella, Milta Jackson a Benny Goodmana. V roce 1947 ho časopis Esquire ocenil jako The Best New Jazz Arranger.
Období vlastního velkého orchestru, spolupráce s fatsem navarrem a skladby Dameronia
V období 1947 – 1949 Tadd vede vlastní orchestr, v němž hrají trumpetista Fats Navarro a tenorsaxofonisté Wardell Gray a Allen Eager. Pro kapelu napíše řadu kompozic, z nichž vynikají Dameronia (s Navarrem), Tadd Walk, Lady Bird nebo The Chase – všechny se v dalších letech stanou běžnými jazzovými standardy. Pod jeho vedením se plně rozvine Navarrův talent.
Plodné období shrnulo v roce 1977 nakladatelství Milestone na vinylovém dvojalbu Fats Navarro Featured With The Tadd Dameron Band. Éra končí Fatsovým úmrtím v roce 1950.
Až do roku 1953 se Taddovi nepodařilo za Fatse najít adekvátní náhradu. Náročné požadavky splnil až Clifford Brown v kompozicích The Arranger’s Touch a Theme of No Repeat.
Cesta končí drogovou závislostí
S Milesem Davisem odlétá v květnu 1949 do Francie, kde se jejich společný kvintet zúčastní akce Paris Festival International De Jazz. Nahrávky vychází s třicetiletým zpožděním u CBS pod titulem Miles Davis/Tadd Dameron Quintet: In Paris Festival International De Jazz – May, 1949 (CBS, 1977)
Z pozdějších Dameronových prací určitě zaujme spolupráce se saxofonistou Johnem Coltranem. Nahrávky vyšly na LP desce Tadd Dameron With John Coltrane: Mating Call (1957, Prestige).
Ke konci padesátých let Tadd zcela propadl drogám. Opakovaně za ně byl potrestán pobytem ve vězení. V letech 1959 – 1961 stráví většinu času ve federální věznici v Lexingtonu.
Poslední kouzelný dotek
Poslední větší studiové nahrávání pod Taddovým vedením se uskutečnilo tři roky před jeho úmrtím. Ve studiu se sešla zajímavá muzikantská sestava – Bill Evans na piano, tenor saxofonisté Johnny Griffin a Jerome Richardson, trumpetisté Blue Mitchell, Charlie Shavers, Joe Wilder a Clark Terry, trombonista Jimmy Cleveland, hráč na francouzský roh Julius Watkins, kontrabasisté George Duvivier, Ron Carter a bubeník Philly Joe Jones. Výsledkem bylo album The Magic Touch (1962, Riverside Records).
Taddův nevšední hudební talent spočívá ve vybalancovaném poměru formy a improvizací. V průběhu svojí aranžérské dráhy objevil coby talent-scout řadu šikovných a talentovaných muzikantů – jako jsou Fats Navarro, Sarah Vaughan, Allen Eager nebo Clifford Brown.
Všichni jsou příkladem jeho přirozeného odhadu a širokých hudebních znalostí. Bývá v tomto směru často porovnáván s Milesem Davisem nebo Dukem Ellingtonem.
Ke konci života prodělal několik infarktů a v roce 1965 umírá na rakovinu. Zanechal po sobě dílo, které napomohlo vymezit a rozšířit hudební postupy bebopu. Jeho životním krédem bylo: „Na světě je příliš mnoho ošklivosti; mě zajímá krása.“
Ukázky:
Our Delight – https://youtu.be/BliZDTeRgoY
If You Could See Me Now – https://youtu.be/4HbH11c5e4k
Theme of No Repeat – https://youtu.be/hTTiwcxcUQo
Dameronia – https://youtu.be/At99Huq2uIw
Tadd Dameron With John Coltrane – On A Misty Night
– https://youtu.be/JSKdLaK8iNA