Naposledy aktualizováno: 1.5.2018
Ve druhé polovině padesátých let patřili The Flamingos mezi nejoblíbenější doo wop a rhythm’n’bluesové vokální skupiny. Členy Rock and Roll Hall of Fame jsou od roku 2001. Do srdcí fanoušků se zapsali díky baladickým skladbám, dokonale sezpívaným uhlazeným hlasům a vycizelovanou koncertní choreografií.
Výtečný doo wopový kvintet
Chicagský pěvecký kvintet The Flamingos založili v roce 1951 Jacob Carey, Zeke Carey, Paul Wilson, John Carter a Sollie McEleroy. První snímky pořídili pro maličkou společnost Chance Records za doprovodu kapely jazzového trumpetisty Kinga Kolaxe nebo comba tenorsaxofonisty Reda Hollowaye. Debutovali singlem If I Can’t Have You / Someday, Someway (1953, Chance Records).
O rok později podepisují smlouvu u Parrot Records, u kterých vychází šelaková deska s nahrávkami Dream Of A Lifetime / On My Merry Way (1954, Parrot Records). Od Papoušků vede jejich cesta k Checker Records patřící do hájemství bratrů Chessových.
Ve vybrané společnosti labelu Checker Records
U Checker se dostanou do vybrané společnosti. Vydávají u nich také výjimeční doo wopoví The Moonglows. První sedmipalcový vinyl přináší skladby That’s My Baby (Chick-A-Boom) / When.
Flamingos splatí důvěru vedení Checkeru v roce 1956. Poprvé úspěšně nakouknou do hitpararádového pořadí s písní I’ll Be Home, známou i z podání Pata Boonea.
V následující dvouletce dosahují vrcholu popularity. Koncerty jsou vyprodané, gramofonové desky mají skvělá čísla prodejnosti. Díky účinkování ve filmu Rock, Rock, Rock, natočeném v roce 1957, se s nimi seznámí i mladé západoevropské publikum.
První personální změny a osamostatnění se od doprovodných comb
K prvním změnám ve složení dochází odchodem Zekea Careyho na vojnu a Johna Cartera na sólovou dráhu. Nahradí je dva výborní zpěváci a hudebníci Tommy Hunt (piano) a Terry Johnson (kytara). Současně podepíší lukrativní smlouvu s velkou gramofirmou Decca Records.
První singl Ladder Of Love / Let’s Make Up vychází v roce 1957 a ve Velké Británii se distribuce ujímá Brunswick. Během dvouletého závazku u Decca vydávají několik solidních písní, jako jsou Hey Now, Jerry Lee nebo Helpless, bohužel již bez většího žebříčkového úspěchu.
Novou smlouvu jim na sklonku roku 1958 nabídnou u End Records. Debutují s malou deskou, na níž vydávají skladby Lovers Never Say Goodbye / That Love Is You. Flamingos mají okamžitě první celonárodní hit. Podílí se na něm navrátivší se Zeke Carey.
Terry Johnson cítí, že by bylo dobré, aby se kvintet maximální mírou osamostatnil a nemusel být závislý na doprovodné kapele. Z toho důvodu se Zeke začne učit hrát na baskytaru. Lovers Never Say Goodbye se objeví i v jejich druhém filmu Go, Johnny, Go.
Aranžmá, které se zjevilo ve snu
Další úspěšné nahrávky přichází díky cover verzím muzikálových melodií z třicátých let, jako jsou (They’re Writing Songs Of Love) But Not For Me nebo Time Was a především jazzového standardu I Only Have Eyes For You. Traduje se, že se zasněné aranžmá skladby, s masivním využitím zvukového efektu reverb, Terrymu Johnsonovi zjevilo ve snu.
Terry se později pokusil napsat novou píseň, kterou by napodobil celosvětový úspěch coveru I Only Have Eyes For You a s ní provázané dlouhohrající desky Flamingo Serenade (1959, End Records). Pokus se jmenoval poněkud nelogicky Mio Amore.
The Flamingos na dalších snímcích postupně opouštěli formát vokálního kvintetu. Na nových nahrávkách zní především duety v podání Paula Wilsona a Terryho Johnsona.
V následujících pěti dekádách se The Flamingos vrací na pódia a do studií pod modifikovanými názvy a v různých sestavách. A tak, jak se již pomaličku stává tradicí, na tomto místě můžeme vyprávění o jejich pionýrských zásluhách na rock’n’rollové historii s klidným svědomím ukončit.
Ukázky:
A Kiss From Your Lips – https://youtu.be/P7tYAN3UYbo
I’ll Be Home / Need Your Love – https://youtu.be/745C9icEx1o
Ladder Of Love – https://youtu.be/w1qDnuFPDQU
Lovers Never Say Goodbye – https://youtu.be/_BDKIQtxG74
Time Was – https://youtu.be/496bajcxVvM
I Only Have Eyes For You – https://youtu.be/FvzNeh4Mq1o