Naposledy aktualizováno: 1.8.2017
Levoruká kytaristka, skladatelka a rhythm’n’bluesová zpěvačka Barbara Lynn (16. 1. 1942, narozena jako Barbara Lynn Ozen a provdána jako Barbara Lynn Cumby) působila v počátcích kariéry jako rarita.
pod dohledem rasových zákonů jima crowa
Na jihu Spojených států vládly na začátku šedesátých let 20. století rasové předsudky a zákony Jima Crowa. Černošští bluesmani (v případě Barbary lépe blueswoman??) vystupovali pouze v lokálech pro barevné tzv. Juke Jointech, umístěných na okrajích měst. Pro všechny interprety to byla hodně tvrdá hudební škola.
Lynn se sama naučila hrát na ukulele a později si přidala kytaru. Většinu hudební kariéry hraje na bílého Fendera. Hudební tisk o ní píše, jako o Lady B.B..
Maminka si sice přála, aby dcera hrála na piano, ale Barbara si postavila hlavu. Nechtěla být hodnou holčičkou, co sedí za pianem a baví rodinné hosty přehráváním etud. Kytara se jí zdála být vhodným nástrojem, díky němuž může kdykoliv překvapit posluchače a sama sebe.
start kariéry ve spolupráci s producentem Hueym P. Meauxem
Brzy si založila vlastní kapelu Bobbie Lynn and Her Idols – nutno zdůraznit, že ryze dívčí. Tehdy snila svůj sen, že se stane ženským Elvisem Presleym. Její odvaha musela na segregovaném jihu USA působit na „bělouše“ v řadách KKK jako červený hadr na býka.
Vystupuje na hudebním okruhu zahrnující Texas a sousední Louisianu. Právě v jednom klubu na území Pelican State ji objeví zkušený producent Huey P. Meaux.
Po rozchodu s přítelem v roce 1962 si napsala skladbu You’ll Lose A Good Thing a na singlu ji vydal label Jamie Records.
Píseň, kterou nahrála s partou studiových muzikantů, mezi nimiž byl i neworleanský pianista Dr. John, se stává jedničkou R&B žebříčku časopisu Billboard a zároveň proniká do Top Ten národní hitparády Billboard TOP 100.
Na prvním místě tehdy vystřídala klasiku od Raye Charlese I Can’t Stop Loving You. Později si You’ll Lose A Good Thing vypůjčí Aretha Franklin a countryový zpěvák Freddie Fender.
Jamie Records využijí singlového úspěchu a Barbaře vydají první album, které je pojmenováno stejně jako úspěšná 45rpm. Z tuctu skladeb si sama napsala rovných deset. O dva roky později vychází druhá dlouhohrající deska Sister Of Soul (1964, Jamie Records). Vedle dvou alb ji u Jamie vyšlo celkem šestnáct singlů.
Na cestě k Atlantic records a k opuštění hudebního kolotoče
Celonárodní úspěch Barbaře zajistí místo na společných turné s mnoha tehdejšími hvězdami – Smokeym Robinsonem, Jamesem Brownem, Al Greenem, Otisem Reddingem nebo s Gladys Knight.
Ještě před podpisem smlouvy s Atlantic Records v roce 1967 naváže další singlově bohatou spolupráci s labely Jet Stream a Tribe Records.
Barbaru neopouští skladatelský apetit a napíše si další hity Oh Baby (We’ve Got A Good Thing Goin‘) a You Left The Water Runnin‘. První nahráli The Rolling Stones a ten druhý Otis Redding.
V roce 1968 vychází u Atlantic album Here Is Barbara Lynn, ze kterého sklidila úspěch nahrávka skladby You’re Losing Me. Nahrávky mají švih a kvalitní dobová aranžmá. Bohužel, LP deska se stává její labutí písní… v roce 1970 se vdává a s manželem se stěhuje do Los Angeles. Hudební kariéra ustupuje před mateřskými povinnostmi.
pozvolný návrat na scénu
V dalších patnácti letech občas zahraje v menších klubech a vychází ji několik singlů. V roce 1984 odjíždí na koncertní šňůru do Japonska.
V následujících letech nahraje pár studiových alb – You Don’t Have to Go (1988), které bylo určené pouze pro japonský trh, So Good (1994), Hot Night Tonight (2000) a Blues and Soul Situation (2004).
Lynnin vokál z písně I’m A Good Woman nasamploval Moby do písně Another Woman na svém albu 18.
Po smrti manžela se vrací do rodného města a intenzivně koncertuje po celém Texasu.
Ukázky:
You’ll Lose A Good Thing (Live) – https://youtu.be/LoaLCc2jR_g
Oh Baby (We’ve Got A Good Thing Goin‘) – https://youtu.be/VmktRo0y4ck
You Left The Water Runnin‘ – https://youtu.be/rPGS25wUZZ4
You’re Losing Me – https://youtu.be/2yjig8Hp6CA
I’m A Good Woman – https://youtu.be/XXH_jh6PXkE
Another Woman – Moby – album 18 – https://youtu.be/vxbd0b3-BT4
Festival Jazz on The Green (2010, Live) – https://youtu.be/1BLR6exSxk0