Naposledy aktualizováno: 14.1.2018
Americký rozhlasový disc jockey Alan Freed (15. 12. 1921 – 20. 1. 1965, narozen jako Albert James Freed), známý také pod přezdívkou Moondog, se ve svých populárních hudebních pořadech specializoval na rock’n’rollový styl a jeho propagaci.
Alanova vlastní albová produkce na coral records
Souběžně s prací disc jockeye připravoval nahrávky s vlastní kapelou Alan Freed and His Rock’n‘ Roll Band pro Coral Records.
Postupně vyšly singly Right Now, Right Now / Tina’s Canteen (1956) a Stop! Look And Run! / Sentimental Journey (1958). Na kontě má i dvě zajímavé EP Rock ‚N‘ Roll Dance Party (1957) a ve Francii vydané Apprenez Le Rock And Roll (1958).
Později se v nabídce objevily dvě výběrové albové kompilace Alan Freed & His Rock ‚n‘ Roll Band Featuring The Modernaires: Rock ‚N‘ Roll Dance Party Vol.1 (1956, Coral Records) a o dva roky mladší Alan Freed & His Rock ‚n‘ Roll Band, Jimmy Cavallo And His House Rockers: Rock ‚N‘ Roll Dance Party Vol. 2 (1958, Coral Records).
Do obchodů brzy míří třetí pokračování Alan Freed’s Rock ‚N‘ Roll Dance Party Vol. 3 (1959, WINS). Na ní jsou koncertními záznamy jiných interpretů, tentokrát vydaných v rámci gramodeskové edice rozhlasové stanice WINS. Alan kapely krátce představí. Na albu má pouze jediný vlastní snímek Teen Rock.
muzikantské začátky budoucího rozhlasového disc jockey u sultánů swingu
Freed se začal o moderní hudbu intenzivně zajímat již během dětských let strávených ve městě Johnstown ve státě Philadelphia. Ještě jako středoškolák založí vlastní kapelu Sultans of Swing. Hraje v ní na trombon. Sultáni vystupují na tancovačkách v Salemu a blízkém okolí.
Na vysokou jde na Ohio State University. Do indexu si zapíše přednášky z novinařiny. Po prvním semestru přehodnotí zaměření studia. Přihlásí se na technický směr a intenzivně se zajímá o rozhlasové vysílání a práci hlasatele.
V roce 1941 ho odvedou do armády. Vojenskou službu musí opustit již po několika měsících kvůli problémům se sluchem. Po odchodu do civilu si najde práci u philadelphské rozhlasové stanice WKST, vysílající v okolí Newcastlu výhradně pro posluchače klasické hudby. Přestože by rád hrál zcela jiný druh hudby, Alan se na své první štaci skvěle vyučí „rozhlasáckému“ řemeslu.
Zkouší štěstí jako rozhlasový sportovní komentátor u WAKR v Astonu. Náhoda tomu chtěla, aby na noční směnu nedorazil disc jockey. Alan ho úspěšně nahradí a následujících dvanáct měsíců má na starosti vysílání a náplň večerních hudebních pořadů.
moondog ze stanice wjw dal jméno rock’nrollu
Od roku 1951 pracuje u clevelandské rozhlasové stanice WJW. Jeho pořady jsou zaměřené především na mladé černošské posluchače, přesto dochází k raketovému nárůstu Freedovy popularity mezi místní omladinou bez rozdílu rasy.
Úspěch neunikne pozornosti Leo Mintze, majitele největšího clevelandského obchodu s gramodeskami. Z přehledů prodejnosti mu vyplývá, že bluesové nahrávky, tzv. „race music,“ začínají dosahovat výrazného nárůstu počtu prodaných vinylů. Týká se to především titulů hraných v rychlejším tempu.
Mintz požádá Freeda, aby více zařazoval tento druh nahrávek do svého vysílání. Alan vymyslí pro nový hudební žánr termín Rock’n’Roll a pořad přejmenuje na Rock’n’Roll Party. Masová popularita, a z toho vyplývající zájem o rock’n’rollové nahrávky a skupiny, brzy narazí na problémy.
V březnu 1952 se Alan Freed představil v Clevelandu na akci s názvem Moondog Coronation Ball. Pořadatelé počítali s účastí dvanácti tisíc fanoušků. Zájem mladých převyšil více jak dvojnásobně plánovanou kapacitu.
Zklamaní zájemci, jimž nebyl umožněn vstup, vyvolali bitku a srážky s policií – zřejmě vůbec první v rockové historii. Show byla následně zrušena. Během dvouletky 1952 – 1954 Freed vystoupil na dalších Coronation Ball, vždy zcela vyprodaných. Mnohé z nich končily nepokoji a rvačkami na ulicích, což mu v dalších letech notně přitížilo a zpětně byl obviněn z vyvolávání nepokojů.
V březnu 1953 se Alan vážně poraní při automobilové nehodě. Zranění si vyžádá šestnáct týdnů trvající hospitalizaci v nemocnici a další tři měsíce domácí rekonvalescence. Po celou dobu léčení pravidelně uvádí svůj pořad z nemocničního lůžka.
šest patnáctihodinových pořadů týdně na newyorské rozhlasové stanici WINS
V červenci 1954 oznámí odchod k newyorské rozhlasové stanici WINS. Až mnohem později začalo být zřejmé, jak důležitý krok v historii moderní hudby to byl. Současně šlo o velice lukrativní byznys. Freed podepsal smlouvu na tehdy pohádkových 75.000 amerických dolarů, včetně záruk na podíly z firemních finančních zisků.
WINS mají obrovská očekávání a plánují významnou expanzi. Původní předložený vysílací plán předpokládal Freedův neuvěřitelný hodinový zápřah – měl vysílat šest pořadů týdně vždy od jedenácti večer do dvou hodin odpoledne.
Na nové frekvenci jde Alan poprvé „do éteru“ 8. září 1954. Hudební blok se jmenuje King Of The Moondoggers Show, ale poměrně záhy se Freed vrátí k zavedenému Rock’n’Roll Party.
Následující rok si poprvé zahraje ve filmu. Dostane roli v Rock Around The Clock. Později se objeví v Rock, Rock, Rock, následuje Mr. Rock and Roll a nakonec Go, Johnny, Go.
profesní a morální likvidace
Alan Freed umírá o deset let později 20. ledna 1965 v kalifornském Palm Springs na uremické problémy. Předcházelo jim vyšetřování údajných daňových úniků a úplatků rozhlasových disc jockeyů, v jehož rámci Alan odmítnul vypovídat. Následně byl profesně a morálně zlikvidován konzervativci, rasisty a zástupci hudebních major labels.
Ukázky:
Alan Freed and His Rock’n Roll Band: Rock’n Roll Boogie
– https://youtu.be/KrvfMoFfX2w
Alan Freed and His Rock’n Roll Band: Teen Rock
– https://youtu.be/A3mkSK6Mi6Q
Alan Freed and His Rock’n Roll Band: Right Now, Right Now
– https://youtu.be/0ekrZtt46T4
Alan Freed & His Rock ‚N Roll Band: The Camel Rock – 1956
– https://youtu.be/y2gDwX3TMHU
Alan Freed – Radio Aircheck – WJW Cleveland 1954
– https://youtu.be/GqKRYJS60Rc
Alan Freed – Go Johnny Go trailer
– https://youtu.be/z35QlBQac-g