Naposledy aktualizováno: 18.8.2018
Dnes neprávem přehlížená zpěvačka Erma Franklin (13. 3. 1938 – 7. 9. 2002, narozena jako Erma Vernice Franklin) se zapsala do hudební historie především interpretací původní verze hitu Piece Of My Heart autorského tandemu Berns/Ragovoy.
„Zpívání pro nás bylo stejně přirozené, jako dýchání.“
Ermin sytý, procítěný a vřelý hlas, plný pokory a pochopení pro jiné, byl ozdobou tehdejší soulové produkce. Byla starší sestou známější soulové divy Arethy Franklin, rovněž skladatelky Candy Caroll (Carolyn Franklin) a dalších dvou sourozenců. Sestry od dětství společně zpívaly gospelové písně v církevních sborech.
Coby mladičká teenagerka několikrát zvítězila v talentových pěveckých soutěžích. Ǔspěchy vysvětlovala velice prostě: „Zpívání pro nás bylo stejně přirozené, jako dýchání.“
Cleo-Patrettes – období prvních zkušeností a nahrávek
Do světa rhythm’n’blues nakoukne již v patnácti letech. Založí doo-wopovou skupinu Cleo-Patrettes, s níž se prosadí v jednom pěveckém klání. Po vokálním kvartetu zůstanou dvě nahrávky Say Would You Babe a No Other Love, ve kterých zpívá sólový part. Autorkou písní je jakási Erma Jarrett. Lze předpokládat, že jí je sama Erma Franklin.
Ještě šelaková deska na rychlost 78 vyšla u J-V-B Recording, což byla pozoruhodná detroitská firmička vlastněná Joe Von Battlem. Ve svém obchodu s gramofonovými deskami Joe’s Record Shop nabízel i služby malého nahrávacího studia. Pořízené snímky nechával vylisovat v nákladech mezi jedním až třemi sty kusy.
Celou produkci obvykle prodal přímo na své prodejně nebo v jiných detroitských obchodech. Bohužel, většina originálních masterů a výlisků shořela při požáru firemního skladu v roce 1967.
Poprvé v roli SBORISTKY mladší sestry
Na konci páté dekády se Erma stane součástí plánů detroitského producenta a skladatele Berryho Gordyho. Společně se spolupracovníkem Billym Davisem tehdy Gordy založil novou hudební značku Tamla Records.
Agilní hudební producenti přicházejí s nabídkou za Reverendem Franklinem, Erminým otcem, aby se dcera stala první zpěvačkou, které Tamla nabídne nahrávací kontrakt. Reverend nesouhlasí. Trvá na tom, aby dcera nejdříve dostudovala.
Namísto hudební dráhy Erma nastoupí do školy v Atlantě. Později se živí kancelářskými pracemi na pozici asistentky ředitele. Zároveň si přivydělává coby sboristka na prvních koncertních turné mladší sestry Arethy.
Éra Epic Records a Lloyd Price Orchestra
V roce 1961 se přestěhuje do New Yorku. Otec mezitím dcerám domluví testovací nahrávání. Arethě v Columbia Records a Ermě u jejich dceřiné společnosti Epic, u nichž také následně podepíše nahrávací smlouvu.
V průběhu dvou let jí vyšla slušná várka sedmipalcových gramodesek a jeden dlouhohrající komplet Her Name Is Erma (1962, Epic).
Vedle výběru z již vydaných singlových skladeb se na albu objevily také popovější písně s orchestrálními aranžemi (Detour Ahead nebo Time After Time). Neujasněná produkce vede k pochybnostem o budoucím směřování nadějné zpěvačky s výrazným rhythm’n’bluesovým odérem v hlase.
Po vypršení smlouvy u Epic se na pět let uváže jako sboristka v combu doprovázejícím rhythm’n’bluesového zpěváka a kapelníka Lloyda Price, jenž je známý pod přezdívkou Mr. Personality.
Spolupráce s bertem bernsem pro shout records
Nový nahrávací kontrakt Erma podepisuje se Shout Records, dceřinkou Bang Records. Obě společnosti spoluvlastnili producent Bert Berns a bratři Ertegunovi s Jerrym Wexlerem, jež se společně proslavili aktivitami v Atlantic Records.
Po boku talentovaného skladatele, jakým Berns bezesporu byl, zažije své umělecky nejlepší období. Odstartují ho v srpnu 1967 nahrávkou skladby Big Boss Man od bluesového hitmakera Willieho Dixona.
V úvodu zmíněná hitovka Piece Of My Heart doputovala na 10. místo amerického rhythm’n’bluesového žebříčku. Erma za ní byla nominována na cenu Grammy pro nejlepšího nového zpěváka.
V roce 1968 nazpívá její acidrockovou úpravu zpěvačka Janis Joplin. Columbia ji vydá 12. srpna 1968 na druhém počinu sanfranciské kapely Big Brother & The Holding Company s názvem Cheap Thrills (1968, Columbia).
Ermě mezitím vychází další dva singly Don’t Catch The Dog’s Bone a Baby, What You Want Me To Do. Přes Bertovo zvýšené úsilí a enormní snahu nezaznamenaly písně toužebně vyhlížené umělecké a obchodní výsledky.
Vyčerpaný Berns umírá na rozsáhlý srdeční atak předposlední den roku 1967. Ze společně připravovaného dlouhohrajícího alba zůstala dokončená pouze skladba Open Up Your Soul. Dočká se alespoň vydání na singlu v dubnu 1968.
spolupráce s Electric Flag
Na jaře 1968 Erma odehraje společně s bluesrockovou kapelou Electric Flag (mj. kytarista Mike Bloomfield, bubeník Buddy Miles, basák Harvey Brooks a další výteční muzikanti) tři vyprodaná vystoupení v sanfranciském Carousel Ballroom.
Záznam ze závěrečného večera 21. dubna 1968 vychází až po čtyřiceti sedmi letech na CD kompletu s názvem The Electric Flag Featuring Erma Franklin: Live 1968 (2015).
Magnetofonové pásky s nahrávkami pravděpodobně celou dobu ležely pod postelí nebo zaprášené ve skladu nějakého vychytralého právníka, jenž je nejspíše koupil v rámci balíku jiných akvizic.
Před lety se objevily na sdílených datových úložištích a volně kolovaly mezi fanoušky. Oficiálně je vydaly až RockBeat Records, což je fanouškovský label specializovaný na objevování starých nahrávek .
smlouva s Brunswick a návrat mezi Arethiny sboristky
V březnu 1969 Erma uzavírá nový nahrávací kontrakt s Brunswick Records, patřící pod křídla Decca Records. Do února 1970 vychází jedno album Soul Sister (1969, Brunswick) např. s přepracovanou Light My Fire od The Doors, rozšířené o čtyři dříve vydané pětačtyřicítky Gotta Find Me A Lover (24 Hours A Day), Savng My Love, I Just Don’t Need You (At All) a Whisper’s (Gettin‘ Louder).
Na počátku sedmdesátých let absolvuje koncertní šňůry po USA, v Evropě, Africe a Karibiku. Dokončili jsme vyčerpávající přehled prakticky všech jejích nahrávacích aktivit, než se jako sólistka definitivně vytratila fanouškům z očí.
V dalších letech se tu a tam objevovala jako doprovodná zpěvačka ve studiových nebo koncertních sestavách úspěšnější sestry – slyšíme ji např. ve skladbách You Make Me Feel Like (A Natural Woman), Baby, I Love You nebo v Do Right Woman, Do Right Man.
Na začátku osmdesátých let se podílí na Arethině albu Jump To It (1982, Arista), jemuž se dostalo ocenění American Music Award za nejlepší rhythm’n’bluesový ženský vokál. Sestry Franklinovy úspěch zopakují po pěti letech díky ocenění Grammy za gospelový titul One Lord, One Faith, One Baptism (1987, Arista).
Erma se profesně nakonec našla v sociálních službách a v práci pro ohrožené a opuštěné děti. Umírá na rakovinu v roce 2002.
V roce 2009 vychází výtečné rekapitulační dvojCD Erma Franklin: Piece Of Her Heart: The Epic And Shout Years (2009, Shout! Records). Velice důstojná pocta.
Ukázky:
Cleo-Patrettes: Say Would You Babe / No Other Love
– https://youtu.be/efaVgsNqKWY
Don’t Blame Me – https://youtu.be/aSA4t3P3EkQ
I Don’t Want No Mama’s Boy – https://youtu.be/51SWWFayLnY
Big Boss Man – https://youtu.be/wvm9L4f1fXg
Piece Of My Heart – https://youtu.be/KBnz6U2lzbU
Open Up Your Soul – https://youtu.be/UeTeLqaY81U
Light My Fire – https://youtu.be/LpZyYELyf18
Gotta Find Me A Lover – https://youtu.be/kwSuUrsheCM
Whispers – https://youtu.be/-hbbeTVjKSo
Mike Bloomfield’s Electric Flag with Erma Franklin:
Big Boss Man – https://youtu.be/2Ma7MzQHyhs?t=9m23s