Naposledy aktualizováno: 31.10.2018
Nejenom jazzoví fanoušci mají díky aktivitám specializovaného britského labelu Acrobat Records vystaráno o stálý přísun nevydaných archivních nahrávek. Jednou z nich je i CD disk A Little Workout – ‚Live‘ At The Little Theatre se záznamy koncertních vystoupení kvartetu saxofonisty Tubbyho Hayese v rochesterském divadle Medway Little Theatre v zimě 1966 a na jaře 1967.
Hledání nového, coltraneovského přístupu
Přibližně od začátku šedesátých let opouští jeden z nejvýznamějších britských jazzmanů Tubby Hayes velkokapelový formát. Důvodem je touha nasměrovat vlastní hudební kroky k volnější tvorbě, v níž by se lépe uplatnily sny o intenzivním muzikantském prožitku a hledání nových vyjadřovacích prostředků v duchu moderního, coltraneovského přístupu.
V jarních měsících roku 1966 se obklopil novou rytmikou. Tvořil ji tehdejší výkvět mladých talentů britské jazzové scény – pianista Mike Pyne, kontrabasista Ron Mathewson a bubeník Tony Levin (pozn. autora: neplést prosím s americkým rockovým basistou stejného jména a příjmení známého z působení např. u Petera Gabriela nebo King Crimson), se kterými objížděl místní hudební kluby.
výtečný koncertní dokument s více než pozoruhodnými instrumentálními výkony
Tubbyho kompozice A Change Of Setting je albovým „otvírákem“ par excellence. Brilantní saxofonové chorusy se v ní řítí kupředu díky neumdlévajícímu gejzíru mohutných perkusivních výronů.
Obdobně působí i verze ikonické skladby od anglického pianisty Victora Feldmana a amerického trumpetisty Milese Davise s názvem Seven Steps To Heaven. Nasazení a spalující kreativita potvrzují tehdejší Hayesovo vůdčí postavení na domácí scéně a nové umělecké ambice.
V porovnání s nimi vyznívá nahrávka For Members Only přeci jenom příliš jednoúčelově. Díky nižší kvalitě záznamu v úvodu vystupují do popředí divoce sólující Tubbyho saxofon a Tonyho bicí. Teprve ve střední části se dostávají ke slovu i zbylí dva spoluhráči. Příjemným překvapením je Hayesova uvolněná hra na flétnu v Here’s That Rainy Day s podobně klidnou Pyneovou klavírní mezihrou.
Předposlední, rozšířená sedmnáctiminutová verze Dear Johnny B. je dokladem emočního vzplanutí a především muzikantskou poctou tragicky zesnulému bubeníkovi Johnnymu Buttsovi, se kterým Tubby spolupracoval ve svém předchozím kvartetu. Její studiová nahrávka se objevila na možná nejlepším Hayesově studiovém albu z tohoto období Mexican Green (1968, Fontana Records).
V závěrečné Walkin‘ dostává sólovou příležitost i basista Ron Mathewson. Záznam dokonale vystihuje Tubbyho touhy dojít na samou fyzickou hranici agresivity při vyjádřování svých myšlenek a pocitů.
V neuvěřitelném tempu sází jeden chorus za druhým ve snaze zahrát „mozartovských příliš mnoho not,“ za což bývá často neoprávněně kritizován. A přitom tím pouze prokazoval svoji neústupnost a bezmeznou víru ve vlastní hudbu.
Kolekce A Little Workout – ‚Live‘ At The Little Theatre je dalším výtečným koncertním jazzovým albem s více než pozoruhodnými instrumentálními výkony. Ve stejné době a složení kvartet nahrál podobně zajímavý materiál, jenž se prakticky se čtyřicetiletým zpožděním objevil na kompilačních CD discích Addictive Tendencies (2008, Rare Music) a Tubby Hayes Archive Volume 1: Lament (2010, Savage Solweig Records).
Ukázky:
Tubby Hayes Quartet: A Little Workout – ‚Live‘ At The Little Theatre
Label: Acrobat Records – ACMCD 4396
Format: CD, Album
Country: UK
Released: 2018
Genre: Jazz
Style: Saxophone And Flute Jazz
Tracks
1. A Change Of Setting (8:30)
2. Seven Steps To Heaven (7:59)
3. For Members Only (11:19)
4. Here’s That Rainy Day (5:58)
5. Dear Johnny B. (17:06)
6. Walkin‘ (14:26)
Credits
Bass – Ron Mathewson
Drums – Tony Levin
Piano – Mike Pyne
Tenor saxophone and Flute – Tubby Hayes